Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

buletin-de-vot

„Votul este obligatoriu pentru toţi cetăţenii români cu drept de vot", scrie într-un proiect de lege depus în 2011 de deputaţii Tudor Ciuhodaru (UNPR, fost PSD şi PC) şi Mircia Giurgiu (independent, fost PDL), care prevede ca cei care nu îşi exercită dreptul de vot să fie amendaţi cu 1.000 de lei.

Proiectul a fost aprobat tacit de Senat, printre alte zeci de legi, din lipsă de cvorum, şi a ajuns în dezbaterea Camerei Deputaţilor, care este forul decizional. Într-un punct de vedere trimis senatorilor, Guvernul reaminteşte că această lege contravine Constituţiei României, unde se arată că votul este un drept al cetăţenilor, nu şi o obligaţie.

Cei doi deputaţi au propus ca cei care nu se prezintă la vot să fie amendaţi, în primă fază, cu 1.000 de lei. Apoi, la a doua abatere, o nouă amendă şi restricţionarea accesului la facilităţi fiscale, ajutoare şi indemnizaţii acordate de statul român. La a treia abatere, amenda se aplică din nou, doar că acum românul care nu votează va primi interdicţie să mai voteze vreodată.

"A fi un cetăţean al acestei ţări este un drept, dar şi o obligaţie", consideră deputatul ieşean Tudor Ciuhodaru, într-o declaraţie pentru gândul.

"Vreţi să se schimbe ceva în ţara asta? Aveţi dreptul şi obligaţia să vă prezentaţi la vot. Este un minim de implicare cetăţenească, ce nu costă nimic, dar care arată că putem să ne determinăm cu adevărat viitorul. Este singura şansă de a schimba ceva. Se creşte reprezentativitatea şi se elimină frauda electorală", a mai explicat Ciuhodaru.

Întrebat dacă nu ar fi mai adecvat spiritului democratic ca cetăţenii români să fie lăsaţi să decidă singuri dacă votează sau nu, deputatul clujean Mircia Giurgiu a replicat, pentru gândul:

"Nu ar trebui lăsaţi să decidă, şi acum sunt lăsaţi să decidă şi nu participă la vot. Dacă nu participă, atunci o mână de oameni hotărăşte pentru ei. Avem parlamentar cu 34 de voturi, primari cu câteva zeci de voturi".

"Ar trebui să participe la acest exerciţiu democratic care a fost câştigat cu greu mai demult, şi acum din păcate tot mai puţini participă, pentru că sunt dezamăgiţi", a mai spus Giurgiu.

"Cei care stau acum la guvernare au o reprezentativitate de 30-40%. După 1990, eu cred că ne-am dorit ca acest vot să-l putem face în mod real. La început trebuie şi o educaţie în acest sistem, dar când vom ieşi 100% la vot, va fi cea mai bună metodă prin care vor dispărea acea şpagă, mită electorală şi coţcării pe acest domeniu. Nu ne vor putea cumpăra pe toţi. Guvernanţii ăştia de 20 de ani se bazează că noi stăm acasă, ei cumpără nucleul dur şi nu se pune cu nimic în pericol continuarea funcţiilor", susţine Tudor Ciuhodaru, el însuşi ales în sistemul electoral pe care doreşte să îl schimbe.

Mircia Giurgiu a explicat însă, pentru gândul, că se aşteaptă ca la Camera Deputaţilor sancţiunile pentru românii care nu vor să îşi exercite dreptul de vot să fie îmblânzite: "La Camera Deputaţilor vor fi sancţiuni care să nu fie pecuniare. Să nu fie amendaţi aşa tare, dar măcar să li se atragă atenţia". Sursa: gandul.info

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

buletin-de-vot
DorohoiNews.ro, 13-04-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

13.04.2012 la 20:32

Corect, imi place acest proiect de lege. Daca ai pretentia la niste drepturi, trebuie sa ai si cateva obligatii in tara asta. Ia sa mearga toata lumea la vot, sa nu mai auzim ca eu nu am votat, ca aia au ajuns in functii cu cateva voturi, etc. Daca totusi se intampla sa nu ai pe cine sa votezi, in cabina de vot ai posibilitatea sa anulezi buletinul prin a nu stampila pe nimeni, prin a pune stampila pe mai multi sau in afara chenarelor.

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Călătorie cu vaporul de croazieră.
La un moment dat vine o furtună iar vaporul se scufundă.
Au supraviețuit doar un iluzionist și unpapagal.
După câteva zile, plutind fiecare pe câte o scândură, papagalul zice:
- OK! Mă dau bătut. Unde e vaporul???



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!
Biroului economic al S.C. Conted S.A. este alături de colega lor Bulmagă Daniela în aceste momente ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto
Societate Comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic ...

SC angajează o persoană pentru vulcanizare

SC angajează o persoană pentru vulcanizare
Societate Comercială angajează o persoană pentru vulcanizare. Experiența în domeniu constituie ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

Caut de lucru...

Caut de lucru...
Numărul meu de tel. 0748944498. Caut de lucru: pot face cumpărături, pot duce copilul la școală ...

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală

Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală
Ofer spre închiriere garsonieră în zona centrală a orașului Dorohoi, pe perioadă îndelungată. ...

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori
Societate Comercială din Dorohoi angajează persoană cu experiență în achiziții și relații ...

Vând teren intravilan, zona Viilor

Vând teren intravilan, zona Viilor
Vând teren intravilan,1900 mp, situat pe str. Viilor. Zona dispune de toate utilitățile (electicitate, ...

Ofer spre închiriere o cameră

Ofer spre închiriere o cameră
Primesc o persoană în gazdă. Relații la telefon: 0756390674

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate

Conducerea societății și întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi transmit condoleanțe familiei îndoliate
Cu inimile îndurerate, Consiliul de Administrație, conducerea societății și întregul ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro